Aykut Hoca Ne Yapar Acaba?

Bundan bir yıl önce Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe’yi öğrenmesi ve takımı yönetebilmesi için gerekli tecrübeyi biriktirebilmesi adına bir yol haritası çizilmişti. Bu yol haritası çizilirken amaç; Aykut hocanın kendisini Fenerbahçe’ye hazırlamasıydı. Ancak Daum kaza yapıp şampiyonluğu kaçırınca planlar değişti ve Aykut hoca takımın başına getirildi. Aykut hoca takımla birlikte geçirdiği bir yıllık sürecin kendisi için yeterli olduğunu düşünmüş olmalı ki; kendisine önerilen görevi hemen kabul etti. Görünen o ki; bu hamle büyük riskler taşıyor, büyük bir gözü karalık içeriyor; ki zaten Aykut hoca imza töreninde ne kadar gözü kara bir insan olduğuna değindi. Bu durumda; Aykut hocanın Fenerbahçe’nin başına geçişi büyük bir kumardır. Çünkü Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe’yi yönetmek için hazır olup olmadığı belirsizdir.   

Ancak bilinen bir gerçek var ki; Aykut Kocaman hedef odaklı bir lider değildir. Çünkü daha önce yönettiği takımlarda yaptıkları ettikleri ile Aykut hoca daha çok hedefe nasıl gidildiği ile ilgilenen bir lider olduğunu göstermiştir. Örnek vererek açıklamak gerekirse; Aykut Kocaman’dan bir tepeyi ele geçirmesi istense, Aykut hoca o tepeyi en etkili şekilde nasıl ele geçireceği üzerine en iyi yolu bulmak adına denemeler yapmayı ve aldığı sonuçlara göre yeni yollar belirlemeyi kısacası hedefe gidiş yolu üzerine çalışmayı tercih eden bir liderdir. Bu yüzden Aykut hocanın hedefine ulaşması için zamana ihtiyacı vardır. Ancak Aykut hocanın yapmak istedikleri için gereken zaman acaba Fenerbahçe’de var mıdır?

Ne yazık ki; Fenerbahçe’nin bekleyecek bir dakikası bile yok. Çünkü Fenerbahçe’nin acilen şampiyon olması gerekiyor. Çünkü “büyük” takımlar ne olursa olsun şampiyon olmak zorundadırlar. Bu yüzdendir ki; Aykut Kocaman Fenerbahçe’nin ihtiyaçları doğrultusunda seçilmiş bir lider değildir.  Oysa Fenerbahçe’nin “şu tepeyi ele geçir” dediğinizde, kendisine bir yol haritası belirleyip elindeki malzemeyi son noktasına kadar kullanıp tepeyi ele geçirme uğruna her şeyi göze alacak hedef odaklı bir lidere ihtiyacı vardı. Ancak Aykut Hoca böyle bir lider değildir ve eğer Aykut Kocaman Fenerbahçe’de geçirdiği bir yıllık süreçte liderlik tarzını Fenerbahçe’yi yönetmek için ne yönde ve ne şekilde değiştirmesi gerektiğini “öğrenemediyse” sorun yaşayabilir. Çünkü Aykut Kocaman, hedefe odaklandığında işleri nasıl karıştırdığını bir kez Ankaraspor’da ispatladı; şimdi yine Aykut hocanın üzerine gidilir, hedefe odaklanması için zorlanırsa Aykut Kocaman takla atabilir.

Gelelim benim şahsi görüşüme; Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe’de başarılı olmasını çok istiyorum; çünkü onun gibi adamların Türkiye futbolu üzerinde daha çok söz sahibi olması gerekli; çünkü sporun onun gibi insanlara çok ihtiyacı var. Ancak daha ilk açıklamasını dinlediğimde; Aykut Kocaman’ın Fenerbahçeli futbolculardan öncelikli olarak futbolculuk mesleğine ve takım içi arkadaşlığa önem vermelerini istediğini duyduğumda açıkçası içime bir şüphe düştü. Bence bu söylemler spor adına muhteşem söylemler. Aykut hoca bu söylemler ışığında attığı adımlarla başarıya zemin hazırlamaya çalışıyor. Ancak Fenerbahçe’nin bu tip işler için zamanı yok. O nedenledir ki; Aykut Kocaman Fenerbahçe için zamanın ruhuna uygun bir transfer olmamıştır. Çünkü Fenerbahçe’nin hedefe ulaşmak için en iyi ve en etkili yol hangisi sorusunun cevabını arayan bir akademisyene değil hedefi için savaşacak bir komutana ihtiyacı vardı ama “onlar” Aykut Kocaman’ı tercih ettiler! İşte bu yüzden Aykut hoca başarısız olursa benim için sürpriz olmaz ama eğer başarılı olursa işte o zaman şaşırırım. Ve ben şaşırmak istiyorum, Aykut hocam lütfen şaşırt bizi.

Share

Yorum Yapın

Mesajınız